Rozhledna
v Podchřibí

Hýsly - Ježov - Žádovice

Rozhledna
v Podchřibí

Hýsly - Ježov - Žádovice

O rozhledně

Rozhledna Súsedská je novou dominantou krajiny Podchřibí v oblasti Kyjovského Slovácka. "Súsedská" je v místním slováckém nářečí, kterým obyvatelé běžně mluví. Název rozhledny najdete vytesán do základního kamene položeného v roce 2019 na nejvyšším bodě kopce.

Unikátní tvar triquetry, moderně a nadčasově

Myšlenka zrození nové rozhledny, jakožto symbolu spojení obyvatel, vznikla ze vzájemných jednání tří sousedících obcí – Hýsly - Ježov - Žádovice. Obce leží na patě „společného“ kopce s výškovou kótou 310 m. A právě do těsné blízkosti tohoto vrcholu je rozhledna situována. Inspirací autorovi pro návrh řešení rozhledny se stal symbol „TRIQUETRA“, z latinského „tri“ – tři a „quetrus“ – roh, původně prostého významu trojúhelník. Obecně většinou znamená neoddělitelné spojení tří prvků, v tomto přeneseném významu úzké spojení obcí Hýsly – Ježov – Žádovice. Na základě společné myšlenky se rozhledna Súsedská zrodila a v roce 2021 byla dokončena.

OCEL

Kolem celé rozhledny se vine zábradlí z povětrnostně odolné oceli zvané Corten. Rez je v tomto případě žádaná, tvoří ochrannou povrchovou vrstvu a dodává materiálu osobitý vzhled a patinu.

BETON

Tubus rozhledny má tvar trojúhelníku, je z pohledového monolitického železobetonu, který zajišťuje rozhledně vysokou trvanlivost a nadčasový design. Ocel a beton, tyto přírodní materiály spolu s působením povětrnostních podmínek zajistí, že rozhledna bude žít svým životem a přirozeně stárnout. 

 

Informace o rozhledně

Investor: Svazek obcí mikroregionu Podchřibí

Rok výstavby: 2021

Celková výška stavby: 21 m

Výška vyhlídkové plošiny: 16 m

Nadmořská výška vyhlídkové plošiny: 324 m n.m.

Otevírací doba: volně přístupná

GPS souřadnice: 49.0264622N, 17.1919989E

Celkové náklady: 7 milionů Kč

 

Autor projektu

Ateliér DESIGN s.r.o. Chotěboř - Vít Staněk, Jiří Štekl, Ondřej Rychnovský

Generální dodavatel

RENOVA stavební a obchodní společnost s r.o.

Další partneři

Quart Construct, s.r.o.

ELEKTROINSTAL NR, s.r.o.

SYNAPSE/5 marketing a grafické studio

GT net s.r.o.

TBG BETONMIX a.s.

Česká Doka bednicí technika spol. s r.o.

Sika CZ, s.r.o.

Vipax, a. s.

T BAU s.r.o.

Ing. Miroslav Matyáš

Tomáš Něnička

 

 

Turistické známky a razítka

Je možné zakoupit na těchto místech: Obecní úřad Hýsly, Obecní úřad Ježov, Obecní úřad Žádovice, Obecní úřad Vřesovice, Hospoda Hýsly, Autokemp Ježov, Obecní hospoda Žádovice

Súsedská je
otevřená celoročně

Na Súsedskou je ideální doba kdykoli, vstup je pro všechny zdarma.

zobrazit trasu

Turistické známky a razítka

Je možné zakoupit na těchto místech: Obecní úřad Hýsly, Obecní úřad Ježov, Obecní úřad Žádovice, Obecní úřad Vřesovice, Hospoda Hýsly, Autokemp Ježov, Obecní hospoda Žádovice

Projekt vznikl za přispění

Projekt "Rozhledna Súsedská" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

loading

Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam se využívají soubory cookie.